Zasadnicza Szkoła Zawodowa Kęty

Wydarzenia 2013/2014

8. „Kopernik” po raz trzeci zwycięzcą w kampanii promującej ideę przeszczepiania narządów(1.07.2014)

    24 czerwca 2014r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w Krakowie uczennice naszej szkoły: Dominika Kramarczyk i Katarzyna Naglikz klasy I_D wraz z opiekunami projektu: p._Iloną_Kulą i p._Moniką_Kasperczyk, odebrały m.in. z rąk prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych p._Iwony_Mazur nagrodę główną za działania w ramach Kampanii „Drugie Życie. Transplantacja Masz Dar Uzdrawiania”.

   Projekty realizowane przez szkoły ponadgimnazjalne województwa małopolskiego miały na celu uświadomić społeczeństwu rangę zagadnień transplantologii, jak również prowadzenia zdrowego stylu życia.

   W nawiązaniu do prowadzonej kampanii, miałyśmy możliwość wysłuchania prelekcji lekarzy oraz osób będących po przeszczepach.

  Cieszy nas, że po raz trzeci otrzymujemy tak cenną nagrodę, która jest zwieńczeniem  działań, jakie prowadziliśmy na terenie szkoły, miasta i gminy Kęty oraz innych miast w ramach projektu.

Czek na kwotę 1000 złotych przekażemy na leczenie ucznia naszej szkoły.

   Serdeczne podziękowania składamy na ręce Dyrekcji Szkoły p._Anety_Jekiełek, Dyrektora Infrastruktury Społecznej p._Jarosława_Jurzaka a także Burmistrza Gminy Kęty p._Tomasza_Bąka, który po raz trzeci objął nasz projekt honorowym patronatem.

 

http://www.tvp.pl/krakow/region/wideo/o-akcji-drugie-zycie-ktora-promuje-idee-przeszczepiania-narzadow-24-vi-2014/15749668
( 01.47 –krótka rozmowa z Dominiką Kramarczyk)


 7. Jak podarować innym drugie życie (6.05.2014)

   30 kwietnia wybraliśmy się na II Pieszą Pielgrzymkę z Bielska Białej do Krakowa- Łagiewnik. Dzięki przychylności organizatorów a zwłaszcza ks. Przewodnika Mikołaja Szczygła oraz księży opiekunów 4_grup pielgrzymkowych mogliśmy prawie 1700_pątnikom przybliżyć idee transplantologii. Udało nam się rozdać ok._5_tyś. oświadczeń woli, czyli zgód na pobranie po śmierci narządów do przeszczepów.
   Dla pielgrzymów wydrukowaliśmy specjalne oświadczenia woli, na odwrocie których umieściliśmy słowa świętego Papieża Jana_Pawła_II:

„Należy zaszczepić w sercach ludzi, zwłaszcza młodych, szczere i głębokie przekonanie, że świat potrzebuje braterskiej miłości, której wyrazem może być decyzja o darowaniu narządów”.

Więcej informacji z pielgrzymki znajdziecie tu... Czytaj więcej...

  

6. 16 lat życia - po przeszczepie serca (25.04.2014)

W środę 23_kwietnia_2014r. w Powiatowym Zespole Nr_10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznym im._M._Kopernika_w Kętach gościliśmy Panią_Małgorzatę_Rejdych - Prezesa Krakowskiego Stowarzyszenia Osób Po Przeszczepie Serca. Pani Małgorzata przyjęła zaproszenie opiekunów szkolnego projektu „Podaruj innym Drugie Życie” i opowiadając historię swojej choroby, zachęcała młodzież do podpisywania oświadczeń woli, czyli zgody na pobranie po śmierci narządów do przeszczepów.
Jej opowieść była bardzo wzruszająca, zwłaszcza kiedy mówiła o liście, który napisała do rodziny zmarłego dawcy, od którego otrzymała serce. Z tym przeszczepionym sercem Pani Małgorzata żyje już 16_lat i jak sama mówi – ceni sobie i szanuje życie, a każdy kolejny dzień stara się przeżyć najintensywniej jak to tylko jest możliwe.
Historia Pani Małgorzaty pokazuje, że transplantację należy postrzegać jako metodę ratującą zdrowie i życie ludzkie. Przeszczepy narządów popierał także święty Jan_Paweł_II, który podczas XVIII_Międzynarodowego Kongresu Towarzystwa Transplantologicznego w 2001 roku powiedział: „Należy zaszczepić w sercach ludzi, zwłaszcza młodych, szczere i głębokie przekonanie, że świat potrzebuje braterskiej miłości, której wyrazem może być decyzja o darowaniu narządów”.

 

Na koniec spotkania oglądając prezentację multimedialną, młodzież mogła zobaczyć jak funkcjonują SKŁADAKI, czyli osoby po przeszczepie serca.

Więcej na http://www.tvkhd.pl/

Opiekunowie projektu z PZ Nr 10

 

 


 

5. DZIEŃ WAGAROWICZA na kęckim Rynku. (25.03.2014)

21 marca 2014 r. pod patronatem Burmistrza Gminy Kęty zorganizowaliśmy dla uczniów trzecich klas gimnazjum „Dzień Wagarowicza”. Dzięki współpracy z Krakowskim Klubem Morsów „Kaloryfer”, grupą taneczną „FitDance24” z Wadowic, Ratownictwem Medycznym p._Krzysztofa_Śniateckiego udało nam się przygotować prozdrowotny i prosportowy Pierwszy Dzień Wiosny.
Obecnych na rynku gimnazjalistów zachęcaliśmy do aktywności fizycznej oraz prowadzenia zdrowego stylu życia. Zapoznaliśmy ich także z podstawowymi informacjami na temat transplantacji a także z prezentacją multimedialną dokumentująca nasze prawie 3-letnie działania w ramach kampanii "Drugie życie". Rozdaliśmy ponad 400_oświadczenia woli, czyli zgód na pobranie po śmierci narządów do przeszczepów.


Więcej informacji na:

http://diecezja.bielsko.pl/
http://bielsko.gosc.pl/doc/1957145.Podaruj-innym-drugie-zycie

 


 

4. O promowaniu transplantacji w Kętach - słów kilka. (17.03.2014)

Do małopolskiej kampanii "Transplantacje to życie. Masz dar uzdrawiana" uczniowie i nauczyciele z Powiatowego Zespołu Nr10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Mikołaja Kopernika w Kętach przystąpili w październiku 2011r. Jej celem jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie transplantacji jako metody ratującej życie i przywracającej zdrowie ciężko chorym ludziom.

Od ponad 2 lat w szkole oraz na terenie Miasta i Gminy Kęty realizujemy projekt „Podaruj innym Drugie Życie”. Oświadczenia woli, czyli zgody na pobranie po śmierci narządów do przeszczepów rozdawaliśmy podczas Jarmarku Świętojańskiego, Festiwalu Lodu, Plaży Open, pierwszoligowych meczy piłki siatkowej, w kościołach w Kętach, Nowej Wsi, Czańcu i Malcu a także w Krakowie uczestnicząc w akcji „Przeciągnij smoka przez Wisłę”.
Już ok. 13 tyś. mieszkańców gminy Kęty posiada takie oświadczenia!

Organizatorzy kampanii Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych oraz Urząd Marszałkowski w Krakowie dwukrotnie nagrodzili nasz projekt za ciekawe działania promujące ideę transplantacji. Otrzymaliśmy BONY CHARYTATYWNE, każdy o wartości 1000,00zł. Przekazaliśmy je absolwentom naszej szkoły, których dzieci wymagają rehabilitacji i długotrwałego leczenia.

Od początku realizacji projektu nasze działania wspiera dyrekcja szkoły oraz p._Jarosław_Jurzak__Dyrektor Wydziału Infrastruktury Społecznej. Burmistrz Gminy Kęty p._Tomasz_Bąk po raz trzeci objął nasz projekt honorowym patronatem. Dziękujemy także wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powodzenia prowadzonych przez nas działań.

21 marca w "Pierwszy Dzień Wiosny" w godz. od 11.00-13.00 zapraszamy młodzież i nie tylko na kęcki rynek: będą MORSY, nauka ZUMBY, pyszna GROCHÓWKA i będziemy MY…, aby promować zdrowy styl życia oraz ideę transplantacji. Do zobaczenia na Rynku!

 

Uczniowie i opiekunowie
Projektu z PZ N r10 SME

 

 3.
Krakowskie Morsy wspierają w Kampanii „Drugie Życie” kęckiego „Kopernika”. (24.01.2014)

W dniu 17 grudnia 2013r. w naszej szkole gościliśmy członków Krakowskiego Klubu Morsów "KALORYFER", którzy przyjęli nasze zaproszenie, aby wspólnie promować działania w ramach Projektu „Podaruj innym Drugie Życie”. W trakcie godzinnej prelekcji zachęcali wszystkich obecnych do prowadzenia zdrowego stylu życia, nie tylko poprzez uprawianie typowych sportów lecz kąpiele w zimnej wodzie, które stały się ich życiową pasją. Prezentacja multimedialna, którą przygotowali nasi Goście zawierała zdjęcia i filmy z zimowych kąpieli na Zakrzówku, w zalewie Bagry oraz Ogólnopolskiego Zlotu Morsów w Mielnie, imprezy pt. "Przeciągnij Smoka przez Wisłę", przepływania Wisły z polarnikiem i podróżnikiem Markiem Kamińskim oraz wiele innych których nie sposób wymienić… Nie zabrakło informacji na temat pierwszych w Polsce naukowych badań wpływu zimowych kąpieli na właściwości reologiczne krwi, jakie prowadzi wspólnie z Morsami krakowska AWF. Do wspólnego morsowania zachęcali nas:

Piotr Jelonek - wiceprezes
Beata Markiewicz – sekretarz
oraz długoletni Mors Robert Rojek

Pragniemy podkreślić jak wyjątkowymi ludźmi są krakowskie Morsy z uwagi na duże zainteresowanie ich dokonaniami przez media: http://pytanienasniadanie.tvp.pl/13520021/ewa-kasprzyk-zostala-morsem

Dziękujemy za ciekawe spotkanie, życzymy wytrwałości w kąpielach, dużo zdrowia i pomyślności.

Dyrekcja PZ Nr 10 i Opiekunowie Projektu 


2.
Powiatowy Zespół Nr10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych ma zaszczyt zaprosić na VII edycję konkursu "Przeciągnij Smoka przez Wisłę". (23.01.2014)

 

/gallery}


 

6. 16 lat życia - po przeszczepie serca (25.04.2014)

   W środę 23_kwietnia_2014r. w Powiatowym Zespole Nr_10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznym im._M._Kopernika_w Kętach gościliśmy Panią_Małgorzatę_Rejdych - Prezesa Krakowskiego Stowarzyszenia Osób Po Przeszczepie Serca. Pani Małgorzata przyjęła zaproszenie opiekunów szkolnego projektu „Podaruj innym Drugie Życie”  i opowiadając historię swojej choroby, zachęcała młodzież do podpisywania oświadczeń woli, czyli zgody na pobranie po śmierci narządów do przeszczepów.
   Jej opowieść była bardzo wzruszająca, zwłaszcza kiedy mówiła o liście, który napisała do rodziny zmarłego dawcy, od którego otrzymała serce.  Z tym przeszczepionym sercem Pani Małgorzata żyje już 16_lat i jak sama mówi – ceni sobie i szanuje życie, a każdy kolejny dzień stara się przeżyć najintensywniej jak to tylko jest możliwe.
  
Historia Pani Małgorzaty pokazuje, że transplantację należy postrzegać jako metodę ratującą zdrowie i życie ludzkie. Przeszczepy narządów popierał także święty Jan_Paweł_II, który podczas XVIII_Międzynarodowego Kongresu Towarzystwa Transplantologicznego w 2001 roku powiedział: „Należy zaszczepić w sercach ludzi, zwłaszcza młodych, szczere i głębokie przekonanie, że świat potrzebuje braterskiej miłości, której wyrazem może być decyzja o darowaniu narządów”.

 

Na koniec spotkania oglądając prezentację multimedialną, młodzież mogła zobaczyć jak funkcjonują SKŁADAKI, czyli osoby po przeszczepie serca.

Więcej na http://www.tvkhd.pl/

Opiekunowie projektu z PZ Nr 10

 

 


 

5. DZIEŃ WAGAROWICZA na kęckim Rynku. (25.03.2014)

   21 marca 2014 r. pod patronatem Burmistrza Gminy Kęty zorganizowaliśmy dla uczniów trzecich klas gimnazjum „Dzień Wagarowicza”. Dzięki współpracy z Krakowskim Klubem Morsów „Kaloryfer”, grupą taneczną „FitDance24” z Wadowic, Ratownictwem Medycznym p._Krzysztofa_Śniateckiego udało nam się przygotować prozdrowotny i prosportowy Pierwszy Dzień Wiosny.
  
Obecnych na rynku gimnazjalistów zachęcaliśmy do aktywności fizycznej oraz prowadzenia zdrowego stylu życia.  Zapoznaliśmy ich także z podstawowymi informacjami na temat transplantacji a także z prezentacją multimedialną dokumentująca nasze prawie 3-letnie działania w ramach kampanii "Drugie życie". Rozdaliśmy ponad 400_oświadczenia woli, czyli zgód na pobranie po śmierci narządów do przeszczepów.


Więcej informacji na:

      http://diecezja.bielsko.pl/
      http://bielsko.gosc.pl/doc/1957145.Podaruj-innym-drugie-zycie

 


 

4. O promowaniu transplantacji w Kętach - słów kilka. (17.03.2014)

   Do małopolskiej kampanii "Transplantacje to życie. Masz dar uzdrawiana" uczniowie i nauczyciele z Powiatowego Zespołu Nr10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Mikołaja Kopernika w Kętach przystąpili w październiku 2011r. Jej celem jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie transplantacji jako metody ratującej życie i przywracającej zdrowie ciężko chorym ludziom.

   Od ponad 2 lat w szkole oraz na terenie Miasta i Gminy Kęty realizujemy projekt „Podaruj innym Drugie Życie”. Oświadczenia woli, czyli zgody na pobranie po śmierci narządów do przeszczepów rozdawaliśmy podczas Jarmarku Świętojańskiego, Festiwalu Lodu, Plaży Open, pierwszoligowych meczy piłki siatkowej, w kościołach w Kętach, Nowej Wsi, Czańcu i Malcu a także w Krakowie uczestnicząc w akcji „Przeciągnij smoka przez Wisłę”.
Już ok. 13 tyś. mieszkańców gminy Kęty posiada takie oświadczenia!

   Organizatorzy kampanii Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych oraz Urząd Marszałkowski w Krakowie dwukrotnie nagrodzili nasz projekt za ciekawe działania promujące ideę transplantacji. Otrzymaliśmy BONY CHARYTATYWNE, każdy o wartości 1000,00zł. Przekazaliśmy je absolwentom naszej szkoły, których dzieci wymagają rehabilitacji i długotrwałego leczenia.

   Od początku realizacji projektu nasze działania wspiera dyrekcja szkoły oraz p._Jarosław_Jurzak__Dyrektor Wydziału Infrastruktury Społecznej. Burmistrz Gminy Kęty p._Tomasz_Bąk po raz trzeci objął nasz projekt honorowym patronatem. Dziękujemy także wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powodzenia prowadzonych przez nas działań.

   21 marca w "Pierwszy Dzień Wiosny" w godz. od 11.00-13.00 zapraszamy młodzież i nie tylko na kęcki rynek: będą MORSY, nauka ZUMBY, pyszna GROCHÓWKA i będziemy MY…, aby promować zdrowy styl życia oraz ideę transplantacji. Do zobaczenia na Rynku!

 

Uczniowie i opiekunowie
Projektu z PZ N r10 SME

 

 3.
 Krakowskie Morsy wspierają w Kampanii „Drugie Życie” kęckiego „Kopernika”. (24.01.2014)

   W dniu 17 grudnia 2013r. w naszej szkole gościliśmy członków Krakowskiego Klubu Morsów "KALORYFER", którzy przyjęli nasze zaproszenie, aby wspólnie promować działania w ramach Projektu „Podaruj innym Drugie Życie”. W trakcie godzinnej prelekcji zachęcali wszystkich obecnych do prowadzenia zdrowego stylu życia, nie tylko poprzez uprawianie typowych sportów lecz kąpiele w zimnej wodzie, które stały się ich życiową pasją. Prezentacja multimedialna, którą przygotowali nasi Goście zawierała zdjęcia i filmy z zimowych kąpieli na Zakrzówku, w zalewie Bagry oraz Ogólnopolskiego Zlotu Morsów w Mielnie,  imprezy pt. "Przeciągnij Smoka przez Wisłę", przepływania Wisły z polarnikiem i podróżnikiem Markiem Kamińskim oraz wiele innych których nie sposób wymienić… Nie zabrakło informacji na temat pierwszych w Polsce naukowych badań wpływu zimowych kąpieli na właściwości reologiczne krwi,  jakie prowadzi wspólnie z Morsami krakowska AWF. Do wspólnego morsowania zachęcali nas:

   Piotr Jelonek - wiceprezes
   Beata Markiewicz – sekretarz
   oraz długoletni Mors Robert Rojek

Pragniemy podkreślić jak wyjątkowymi ludźmi są krakowskie Morsy z uwagi na duże zainteresowanie ich dokonaniami przez media: http://pytanienasniadanie.tvp.pl/13520021/ewa-kasprzyk-zostala-morsem

Dziękujemy za ciekawe spotkanie, życzymy wytrwałości w kąpielach, dużo zdrowia i pomyślności.

Dyrekcja PZ Nr 10 i Opiekunowie Projektu

 


 


2.
 Powiatowy Zespół Nr10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych ma zaszczyt zaprosić na VII edycję konkursu "Przeciągnij Smoka przez Wisłę". (23.01.2014)

 

 


 

1. Kampania „DRUGIE ŻYCIE” w Malcu. (26.11.2013)

   Uczniowie Powiatowego Zespołu Nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Mikołaja Kopernika w Kętach już po raz trzeci rozpoczęli działania związane z małopolską kampanią „Transplantacje. Masz dar uzdrawiania”. Dzięki uprzejmości ks. Proboszcza Jana Gawlasa z kościoła pw. św. Jana Kantego w Malcu mogliśmy w niedzielę 24.11.2013r. na mszach świętych promować idee transplantacji. Zamiast tradycyjnego kazania zapoznaliśmy parafian z następującymi zagadnieniami:
   – Kto może być dawcą narządów i tkanek?
   – Jak zostać dawcą narządów i tkanek?
   – Przeszczepy – szansą na nowe życie.

   Po mszach rozdaliśmy ok. 650 oświadczeń woli, czyli zgód na pobranie po śmierci narządów do przeszczepów. Dziękujemy wszystkim, którzy podpiszą oświadczenia i tym samym NIE ZABIORĄ NARZĄDÓW DO NIEBA, BO WIEDZĄ, ŻE BARDZIEJ NIŻ TAM, POTRZEBUJEMY ICH TUTAJ – NA ZIEMI.

Uczniowie i opiekunowie projektu z PZ Nr 10 SME