Zasadnicza Szkoła Zawodowa Kęty

Profilaktyka w „Koperniku”

23 marca 2017 r. w Powiatowym Zespole Nr 10

Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. M. Kopernika w Kętach

po raz kolejny odbył się „Dzień Profilaktyki”.

 

W tym roku zmieniona została formuła spotkań. Mieliśmy przyjemność gościć u nas Drużynę Mistrzów z Krakowa, która przeprowadziła warsztaty profilaktyczno-motywacyjne o tematyce antydopalaczowej.

Spotkanie młodzieży z zaproszonymi gośćmi odbyło się w sali widowiskowej, w Domu Kultury w Kętach. Uczestników spotkania przywitał wicestarosta oświęcimski pan Jarosław Jurzak, który przyjął zaproszenie na imprezę szkolną.

Warsztaty mogły się odbyć dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu, które sfinansowało projekt profilaktyczny połączony z promocją szkoły.

W ramach przygotowania do spotkania został przeprowadzony konkurs plastyczny, skierowany do uczniów klas III gimnazjów, o tematyce „Stop dopalaczom”. Osoby, które zdobyły I miejsca i wyróżnienia w nagrodę zostały zaproszone do udziału w warsztatach i otrzymały upominkowe gadżety.

Drużyna Mistrzów jest zespołem ludzi, któremu przyświeca  ideapromowania pozytywnych wartości, w tym również wartości patriotycznych i motywacji do rozwoju osobistego poprzez sport, muzykę, pasję.

W ich działalności ważna jest także edukacja i działania profilaktyczne ukierunkowane na różnego rodzaju uzależnienia, wykluczenia społeczne oraz eliminowanie negatywnych wzorców społecznych.

Drużyna poprzez swoją działalność propaguje zdrowy styl życia, rozwijanie pasji i talentów.

Młodzież z klas II i III wraz z nauczycielami wysłuchała wykładu motywacyjnego z udziałem sportowca-pedagoga, mistrza boksu tajskiego MuayThai – Marcina Molsy. Opowiedział On w jaki sposób rozwijał swoją pasję bokserską, ile musiał pokonać różnych przeciwności losu, ile wysiłku i wyrzeczeń kosztowało go osiągniecie wybranego celu. Następnie zaprezentował się Prezes Fundacji Roman „Bosski” Lachowolski. „Bosski” opowiedział historię swojego życia i drogę do kariery hip-hopowego artysty. Udzielał praktycznych motywujących wskazówek jak pokonać słabości, trenować ciało i umysł dla bycia bardziej wartościowym człowiekiem. Opowiadał o niemiłych skutkach destrukcyjnego życia oraz w jaki sposób stawiać opór złym wpływom innych osób i złym postawom. Prelekcja była przeplatana prezentacją utworów muzycznych pełnych w wartościowe przesłania. Koncert wraz z wykładem wywarł na nas wszystkich ogromne wrażenie.

Celem całego spotkania było zachęcenie młodych ludzi do pozytywnego działania, wskazanie potrzeby zadbania o swój rozwój i dążenie do lepszego wartościowego życia, wolnego od używek.

Klasy I i IV miały zorganizowane wykłady na terenie szkoły.

Głównym celem spotkań z zaproszonymi gośćmi, miało być uzmysłowienie uczniom jak ważna jest troska o własne zdrowie.

Problem związany z rakiem piersi, samobadaniem, przedstawiły uczniom wolontariuszki, amazonki ze Stowarzyszenia „Amazonek” z Brzeszcz. Były to panie: Krystyna Dadak, Zofia Lichosyt-Faber, Krystyna Słatyńska, Halina Sierak. Młodzież po wysłuchaniu prelekcji mogła zapoznać się z fantomami piersi, i palpacyjnie wybadać różne zmiany nowotworowe.

Gościliśmy również panie dietetyk: Katarzynę Antoniak, Magdalenę Kasperek   z Natur House w Ketach, które dokonywały pomiarów masy ciała, rozmawiały z uczniami na temat zdrowego odżywiania się i udzielały porad dietetycznych.

Tematykę pierwszej pomocy przedmedycznej przedstawił pan Krzysztof Śniatecki z firmy Śniat-Met z Kęt. Młodzież po wysłuchaniu wykładu mogła przystąpić do części praktycznej, czyli ćwiczeń udzielania pierwszej pomocy na różnych fantomach.

Komendant Hufca Pracy w Kętach pani Małgorzata Szatan, przygotowała dla młodzieży prezentację na temat: „Depresja a niskie poczucie własnej wartości”.

Tematy: „Sterydy anaboliczne-zagrożenie dla całego organizmu” i „Prawidłowe budowanie masy ciała” przedstawił młodzieży kulturysta, absolwent naszej szkoły pan Andrzej Wróbel oraz nauczyciel wychowania fizycznego i trener siłowni pan Kamil Żmuda.

W nawiązaniu do promowania zdrowego stylu życia uczennice z klasy gastronomicznej pod kierunkiem  nauczycielki przedmiotów zawodowych pani Moniki Kasperczyk, przygotowały zdrowe przekąski, kompozycje owocowe oraz ciasta, które znalazły się na stole, na korytarzu pierwszego pietra, z przeznaczeniem do degustacji uczniów i nauczycieli.

Celem Dnia Profilaktyki było uświadomienie młodzieży potrzeby dbania o swoje zdrowie zarówno w aspekcie żywieniowym, psychicznym jak i fizycznym. Mamy nadzieję, że tego typu przedsięwzięcia zmotywują uczniów do zdobywania wiedzy na tematy dotyczące zdrowia, samobadania, profilaktyki i potrzeby aktywności ruchowej, dokonywania prawidłowych wyborów życiowych aby w dobrym zdrowiu móc jak najdłużej cieszyć się życiem.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim zaproszonym gościom jak i uczniom z klasy III D, którzy zaangażowali się w organizację „Dnia Profilaktyki”. Bez wsparcia tych osób organizacja tej imprezy byłaby niemożliwa do przeprowadzenia.

Komisja Profilaktyki
PZ Nr 10 SME