Zasadnicza Szkoła Zawodowa Kęty

„Wybierz Życie – Pierwszy Krok”

   Po raz kolejny w naszej szkole realizowany jest Program Profilaktyczny, realizowany we współpracy z Sanepidem w Oświęcimiu. Dotyczy on tematyki związanej z wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego), który odpowiada za powstawanie raka szyjki macicy.

Program został zrealizowany w miesiącach listopad, grudzień 2016r. w klasach: I D, I T, I BC, I w, I gc, I r, w ramach zajęć z edukacji zdrowotnej.

   Cele ogólne programu dotyczą zmniejszenia występowania i umieralności na tę chorobę. Ważne jest również zwiększenie poziomu wiedzy na temat profilaktyki raka szyjki macicy i roli wirusa HPV w jego powstawaniu.

Poruszamy również ważny temat dla dziewcząt dotyczący raka piesi i samobadania. Uczennice poznają zasady prawidłowego wykonania badania, na co należy zwrócić uwagę, co powinno je zaniepokoić, na koniec gdzie należy szukać pomocy.

Głównym zadaniem programu profilaktycznego jest zachęcanie do brania odpowiedzialności za zdrowie swoje i osób z najbliższego otoczenia.

Prowadząc zajęcia z młodzieżą mamy nadzieję, że w swoim środowisku rodzinnym czy lokalnym będą z powodzeniem pełnić role edukatorów edukacji zdrowotnej, dzieląc się wiedzą z innymi.

Odpowiedzialne za akcję: p. Alicja Jurzak, p. Ewa Kos