Zasadnicza Szkoła Zawodowa Kęty

16 lat życia - po przeszczpie serca

   W środę 23_kwietnia_2014r. w Powiatowym Zespole Nr_10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznym im._M._Kopernika_w Kętach gościliśmy Panią_Małgorzatę_Rejdych - Prezesa Krakowskiego Stowarzyszenia Osób Po Przeszczepie Serca. Pani Małgorzata przyjęła zaproszenie opiekunów szkolnego projektu „Podaruj innym Drugie Życie”  i opowiadając historię swojej choroby, zachęcała młodzież do podpisywania oświadczeń woli, czyli zgody na pobranie po śmierci narządów do przeszczepów.

   Jej opowieść była bardzo wzruszająca, zwłaszcza kiedy mówiła o liście, który napisała do rodziny zmarłego dawcy, od którego otrzymała serce.  Z tym przeszczepionym sercem Pani Małgorzata żyje już 16_lat i jak sama mówi – ceni sobie i szanuje życie, a każdy kolejny dzień stara się przeżyć najintensywniej jak to tylko jest możliwe.
  
Historia Pani Małgorzaty pokazuje, że transplantację należy postrzegać jako metodę ratującą zdrowie i życie ludzkie. Przeszczepy narządów popierał także święty Jan_Paweł_II, który podczas XVIII_Międzynarodowego Kongresu Towarzystwa Transplantologicznego w 2001 roku powiedział: „Należy zaszczepić w sercach ludzi, zwłaszcza młodych, szczere i głębokie przekonanie, że świat potrzebuje braterskiej miłości, której wyrazem może być decyzja o darowaniu narządów”.

Na koniec spotkania oglądając prezentację multimedialną, młodzież mogła zobaczyć jak funkcjonują SKŁADAKI, czyli osoby po przeszczepie serca.

Opiekunowie projektu z PZ Nr 10