Zasadnicza Szkoła Zawodowa Kęty

Dzień "Wagarowicza"

   Uczniowie i nauczyciele z Powiatowego Zespołu Nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im._M._Kopernika w Kętach realizujący szkolny projekt "Podaruj innym Drugie Życie" we współpracy z Komisją d/s Profilaktyki Uzależnień i dyrektorem Infrastruktury Społecznej p._Jarosławem_Jurzakiem 21.03.2014r. zorganizowali dla uczniów szkól gimnazjalnych i ponagimnazjalnych "Dzień Wagarowicza" połączony z działaniami profilaktycznymi. Patronat honorowy nad całym wydarzeniem objął Burmistrz Gminy Kęty – p._Tomasz_Bąk.

   W tym dniu w ramach hasła "W zdrowym ciele, zdrowy duch" postanowiliśmy promować zdrowy i sportowy styl życia, co wcale dla współczesnej młodzieży nie jest takie oczywiste.
   Zaprosiliśmy do Kęt członków krakowskiego Klubu Morsów "Kaloryfer", którzy na rynku w basenach karpiowych zażywali kąpieli w zimnej wodzie, zachęcając w ten sposób do uprawiania tego nietypowego hobby. Mimo wspaniałej pogody i wysokiej temperatury +18oC tylko trzech odważnych kęczan zdecydowało się na wspólną kąpiel z Morsami. Natomiast dziewczęta z klubu Fitdance z Wadowic namawiały do aktywności fizycznej poprzez naukę zumby. Wszyscy zainteresowani informacjami dotyczącymi udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej mogli je zdobyć, a następnie przetestować na fantomach. Wiedzą teoretyczną i praktyczną służył p._Krzysztof Śniatecki z firmy Śniat-Med.
   Uczniowie z "Kopernika" promując ideę transplantacji, rozdawali swoim koleżankom i kolegom oraz mieszkańcom Kęt oświadczenia woli, czyli zgody na pobranie po śmierci narządów do przeszczepów. Udało się rozdać 415_oświadczeń.
   Podczas całej imprezy w namiocie przygotowanym przez strażaków z kęckiej OHP młodzież mogła zobaczyć filmy profilaktyczne z zakresu transplantacji, przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii.
   Po takim sportowo-umysłowo-fitnessowym wysiłku, na "wagarowiczów" i ich opiekunów czekała pyszna grochówka, którą przygotowała Pizzeria "Kacper" z Czernichowa. Posiłek ufundowała Komisja ds._Profilaktyki Uzależnień Gminy Kęty.

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji "Dnia Wagarowicza".
Szczególne podziękowania za pomoc organizacyjną kierujemy do Komendanta kęckiej OHP p._Józefa Szafrana i dzielnych strażaków.

Mamy nadzieję na równie nietypowe WAGARY w przyszłym roku!

Opiekunowie projektu  i uczniowie
z PZ Nr 10 SME w Kętach