Zasadnicza Szkoła Zawodowa Kęty

"Wybierz życie-pierwszy krok"

   Program realizowany jest we współpracy z Sanepidem w Oświęcimiu. Dotyczy on tematyki związanej z wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego), który jest odpowiedzialny za raka szyjki macicy oraz samobadania piersi u kobiet.

Realizacja programu odbyła się w ramach zajęć edukacji zdrowotnej w klasach: I D, I HT, I hr, I gw oraz w klasach II g, III rz, IV K.

Cele ogólne programu raka szyjki macicy dotyczą zmniejszenia występowania i umieralności na raka szyjki macicy.

   Poprzez zajęcia zwiększa się u młodzieży poziom wiedzy na temat profilaktyki raka szyjki macicy i wirusa HPV. Ważne jest uświadomienie dziewczętom potrzeby regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym przez całe życie, poznanie czynników zwiększających ryzyko zachorowania.

   Poruszamy również ważny temat dla dziewcząt tj. samobadania piersi. Uczennice poznają zasady prawidłowego wykonania badania, na co zwrócić uwagę, co powinno je zaniepokoić, na koniec gdzie zwrócić się po pomoc.

   Prowadząc zajęcia z młodzieżą mamy nadzieję, że w swoim środowisku rodzinnym czy lokalnym będą z powodzeniem pełnić role liderów edukacji zdrowotnej, dzieląc się wiedzą z innymi . 

Odpowiedzialne za akcję:
p. Alicja Jurzak
p. Ewa Kos