Zasadnicza Szkoła Zawodowa Kęty

Elbrus, Kilimandżaro czyli GOPR w Koperniku

Dzięki uprzejmości księdza Zygmunta Mizi, 3 lutego 2012 roku, mogliśmy gościć  w naszej szkole ratownika Beskidzkiej Grupy GOPR, pana Bogdana Bednarza, który jest górskim opiekunem osób niepełnosprawnych.

W spotkaniu wzięły udział klasy II LO, I rz, II K oraz członkowie szkolnego Koła Turystycznego „20-stka” wraz z opiekunkami.

W ten mroźny i ponury dzień popłynęła barwna i radosna opowieść o Goprowcach spieszących na pomoc w każdych warunkach i o każdej porze.

Była to opowieść o ludziach zdobywających Elbrus czy Kilimandżaro  na wózkach inwalidzkich, bądź wnoszonych na czyichś plecach, jadących  dziwnymi rowerami, ludziach, dla których „nic nie jest niemożliwe”,  „nie ma problemu”.

O nodze samej zjeżdżającej na narcie po stoku, o niewidomym jeżdżącym świetnie na deskach (spróbujcie zjechać na nartach mając zamknięte oczy), o pocałunku żyrafy, o Masajach, którzy idą spotkać się ze znajomym by postać, pośmiać się i pogadać na pustkowiu, gdzie w promieniu 70km nie ma żadnej wioski, namiotu, człowieka.

A przede wszystkim usłyszeliśmy o ludzkiej życzliwości, uśmiechu, radości płynącej ze wspólnej walki z przeciwnościami losu, pomocy drugiemu i faktu przebywania w grupie.

Padły słowa: „droga była trudna”, „nie każdy wszedł na szczyt”, „nie wszystkim było dane”, a jednak każdy z nich miał i zdobył swoje Kilimandżaro.