Zasadnicza Szkoła Zawodowa Kęty

Wilamowice 2015

Sobotni, październikowy poranek 10.10.2015, nie był łaskawy.

   Temperatura zbliżała się do zera stopni Celsjusza, oczywiście wiało, jednak to nie przeszkodziło uczestnikom rowerowej wycieczki Kółka Turystycznego „20-stka” działającego w kęckim „Koperniku”  do poderwania się z łóżek i stawienia się o ósmej rano ze swoimi maszynami na rynku w Kętach. Wszyscy przyodzialiśmy wdzięczne odblaskowe koszulki i gotowi wyruszyliśmy po przygodę.

   Po drodze zrobiliśmy przystanek u naszej kochanej pani od polskiego (:-)), której mąż pomógł nam w  lekkiej naprawie rowerów! Droga była bardzo przyjemna i mimo niskiej temperatury, nikt nie narzekał.  Tym razem, celem wyprawy było spotkanie z ludźmi mieszkającymi bardzo blisko, a mówiącymi językiem całkowicie nam obcym. Z mieszkańcami Wilamowic.

   Na miejscu przywitała nas pani prezes, zastępca i jeden z członków "Stowarzyszenia Wilamowianin". Zostaliśmy zaproszeni  do sali Stowarzyszenia i  poczęstowani herbatą, byśmy odtajali,

   Rozpoczęła się opowieść o historii Wilamowic,  społeczeństwie, które zamieszkiwało i zamieszkuje to miasto, kulturze oraz ojczystym języku Wilamowian. Całość była przeplatana barwnymi  anegdotami, próbą nauki wilamowskiego, oraz prezentacją multimedialną.

   Następnie gospodarze zaprosili  nas na spacer po swojej miejscowości. Odwiedziliśmy miejsca najważniejsze w historii miasta-kościół, cmentarz oraz rynek. Wysłuchaliśmy opowieści o Szalonym Architekcie, starej karczmie, strojach mężatek i panien,  oraz o  żołnierzach bynajmniej niezaprzyjaźnionych armii .

   Po pożegnaniu i podziękowaniach,  przyszedł czas, by ponownie dosiąść rowerów i udać się do domu. Droga powrotna okazała się prawdziwym sprawdzianem wytrzymałości – znów wiało i było pod górkę – ale  wszyscy zdali go śpiewająco!

Made by Mateusz
PZNr10SME