Zasadnicza Szkoła Zawodowa Kęty

Warsztaty teatralne-wydarzenia

 6. II Przegląd Artystyczny „Wokół Bożego Narodzenia” (10.02.2015)

 

   28.01.2015r. odbyła się w Domu Kultury w Kętach gala finałowa II Przeglądu Artystycznego „Wokół Bożego Narodzenia”.  Do tegorocznej gali zaproszone zostały trzy placówki działające na terenie naszej gminy spośród dziewięciu, które zgłosiły się do konkursu. Warto dodać, że głównym celem tej imprezy kulturalnej jest podtrzymywanie i rozwój bogatej polskiej tradycji okresu Bożego Narodzenia. Zespół teatralny z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika nie powtórzył ubiegłorocznego sukcesu i nie przeszedł do finału.

   Pierwszy etap przeglądu zakładał wystawienie inscenizacji na terenie placówek w obecności komisji oceniającej powołanej przez organizatora. Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć przedstawienie „Pójdźmy za Gwiazdą” na podstawie scenariusza Ireny Hlubek. Spektakl odwołujący się do wartości popularyzowanych we współczesnych mediach kończył się czytelnym przesłaniem mówiącym, że jedyną Gwiazdą, za którą warto podążać, jest Jezus Chrystus.

   W przedstawieniu wystąpili uczniowie reprezentujący trzy typy szkół naszego Zespołu: Karolina Kasprowska, Magda Lazar i Edyta Sztafa z IIID, Michał Makoś z IILO, Patryk Sordyl z IVK i Krzysztof Skwarło  z IIIg . Bardzo cieszy nas fakt, że do „starego składu” grupy teatralnej dołączyli uczniowie z pierwszych klas Technikum: Angelika Janowska i Adrianna Paw z ID oraz Krystian Zaręba z IT.

 

 

 


 5. Dzień teatru. (02.04.2014)

   Z okazji przypadającego 27 marca  Dnia Teatru odbyło się w naszej szkole spotkanie sympatyków tej dziedziny sztuki. Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać monologu „W_dżungli życia” na podstawie książki Beaty_Pawlikowskiej w wykonaniu Kasi_Madej z klasy_IVK Technikum. Dodatkową atrakcją uroczystości była wystawa rekwizytów teatralnych wypożyczonych dzięki uprzejmości dyrekcji dwóch teatrów z Bielska–Białej. Teatr Lalek Banialuka udostępnił nam atrakcyjne rekwizyty i kostium ze spektakli „Pinokio”, „Kopciuszek” i „Siała baba mak”. Teatr Polski z Bielska–Białej wypożyczył naszej szkole kilkanaście przedmiotów z popularnych przedstawień („Mistrz i Małgorzata”, III_część „Dziadów”, „Pół żartem, pól serio”). Uczniowie mogli założyć maski teatralne i hełmy oraz wziąć do ręki miecze, aby wejść w rolę walczących rycerzy. Niektórzy uczestnicy spotkania, co widać na zdjęciach, doskonale się bawili.

 


4. Wywiedzione ze słowa. (25.03.2014)

   20 marca 2014 roku w Domu Kultury w Kętach odbył się po raz drugi Regionalny Turniej Teatralny "Wywiedzione ze słowa" w ramach Festiwalu Młodego Aktora,  którego celem jest upowszechnianie kultury żywego słowa i promocja twórczości teatralnej wśród młodzieży. Naszą szkołę reprezentowała Kasia Madej uczennica IV_K_Technikum, która przygotowała monolog składający się z fragmentów książki Beaty Pawlikowskiej "W dżungli życia". Nasza młoda aktorka umiejętnie połączyła słowo mówione ze śpiewem i elementami ruchu scenicznego. Konkursowe prezentacje przygotowało w tym roku 26_uczestników ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz ośrodków kultury. Wszyscy młodzi aktorzy otrzymali dyplomy za udział w turnieju. Występy oceniała komisja powołana przez organizatora konkursu składająca się z zawodowych aktorów teatrów z Krakowa i Bielska–Białej. Po przesłuchaniach konkursowych odbyły się warsztaty teatralne prowadzone przez panią Katarzynę Pohl__aktorkę Teatru Lalek "Banialuka".

   Liczymy, że Kasia powtórzy sukces Pameli Bugajskiej, która w ubiegłym roku została wyróżniona przez jury festiwalu. Gala Finałowa z udziałem nagrodzonych młodych aktorów odbędzie się 3_kwietnia_2014_roku. 


3. Miłość niejedno ma imię... (21.02.2014)


   17 lutego 2014 roku do naszej szkoły na zaproszenie Dyrekcji przybyli emerytowani nauczyciele na walentynkowe popołudnie wspomnień. Z tej okazji nasza grupa teatralna przygotowała montaż tekstów o miłości wzbogacony fragmentami piosenek Marka Grechuty, zespołu "Łzy", Stanisława Sojki i Edyty Geppert zatytułowany "Miłość niejedno ma imię". Uczniowie recytowali popularne i mniej znane utwory polskich poetów o miłości między kobietą i mężczyzną, o miłości rodzicielskiej, a prezentację zakończyła Marlena Gutowska interpretacją znanego wiersza ks. Jana Twardowskiego "Śpieszmy się kochać ludzi".

     Dziękujemy tym wszystkim, którzy gratulowali nam udanego występu. Cieszymy się, że do naszego zespołu dołączyły nowe osoby.


 2. "Kopernik" na teatralnej Gali Finałowej. (05.02.2014)

   Przedstawienie  „ Noc, jakich wiele…” przygotowane przez zespół teatralny z naszej szkoły  zgłoszone do I Gminnego Przeglądu Inscenizacji Bożonarodzeniowych zostało zakwalifikowane przez komisję artystyczną powołaną przez organizatora do gali finałowej, która odbyła się 30.01.2014 roku w kęckim Domu Kultury. Wśród wyróżnionych znalazły się jeszcze tylko cztery zespoły.  Zaskoczenie było duże, ponieważ był to debiut grupy młodych „aktorów”. Próby poprzedzające galę pod kierunkiem pań, które oceniały przedstawienia jasełkowe, były dla młodzieży ciekawą lekcją sztuki aktorskiej, a wskazówki przekazywane przez panią Marię Karaim pozwoliły wprowadzić do naszej inscenizacji drobne, ale ciekawe rozwiązania.
   Trema towarzyszyła wszystkim, chociaż niektórzy, jak przystało na prawdziwych aktorów, „grali” rolę opanowanych i żartowali tuż przed występem na deskach Domu Kultury w Kętach.  Obyło się bez poważniejszych potknięć, a publiczność nagrodziła nasz zespół gromkimi brawami. Po występach pozostałych finalistów przyszedł czas na podziękowania i nagrody. Dyrektor kęckiego Domu Kultury wręczył zwycięzcom upominki i życzył dalszych sukcesów. Do życzeń dołączył się także burmistrz Gminy Kęty.

 Tak więc, "pierwsze koty za płoty".


 1. W świątecznym nastroju. (21.12.2013)

   Przedstawienie "Noc, jakich wiele…" przygotowane przez zespół teatralny z naszej szkoły zostało zgłoszone do I_Gminnego Przeglądu Inscenizacji Bożonarodzeniowych. I etap konkursu odbył się 20_grudnia_2013r. po „wigilijkach klasowych”. Komisja artystyczna powołana przez organizatora zdecyduje o zakwalifikowaniu naszej prezentacji do spotkania finałowego w Domu Kultury w Kętach.

   Dziękujemy wszystkim widzom za słowa uznania dla młodych aktorów i życzliwe przyjęcie spektaklu. Oglądającym spodobała się ta współczesna opowieść o bezdomności, samotności, kulcie pieniądza i taniej rozrywki. Historia dwojga bezdomnych ludzi, ciężarnej kobiety i troszczącego się o nią mężczyzny, była czytelną aluzją do losów Świętej Rodziny.