Zasadnicza Szkoła Zawodowa Kęty

Reprezentanci z "Kopernika" na polsko-niemieckiej wymianie w MDSM w Oświęcimiu

   Uczniowie z klasy trzeciej Technikum PZNr10SME w Kętach, Jakub Dyczkowski i Bartosz Pilarczyk, wzięli udział w dniach od 6. do 10. listopada 2016r. w polsko-niemieckiej wymianie organizowanej przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu wspólnie z Międzynarodowym Forum Burg Liebenzell w Badenii-Wirtembergii. Uczniowie z Kęt realizowali wraz z młodzieżą z Niemiec projekt, którego tematem były ucieczki i wypędzenia w czasie II Wojny Światowej versus ucieczki i poszukiwania azylu dzisiaj. Podczas wymiany w gościnnym jak zawsze Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży uczniowie uczestniczyli w warsztatach medialnych, zwiedzali MP Auschwitz-Birkenau, Fabrykę Schindlera w Krakowie, a na podsumowanie przedstawili prezentację projektów medialnych pt. "Ucieczki-wysiedlenia-deportacje 1939-1945/2014-2016". Z rozmowy z naszymi uczniami wynika, że są zadowoleni z udziału w wymianie, dzięki której mogli rozwinąć swoje umiejętności językowe oraz poznali kolegów i koleżanki z Niemiec. Największe wrażenie wywarł na nich wywiad z byłą więźniarką obozu Auschwitz, panią Lidią Maksymowicz, która trafiła do obozu w wieku 4 lat. Była najdłużej żyjącym dzieckiem w obozie. Powiedziała, że rany nigdy się nie zabliźnią, bowiem na jej ręce do końca życia pozostanie numer obozowy 70 072. Przy każdym spotkaniu z matką, która była w innym baraku powtarzała jej, małej dziewczynce "Zapamiętaj, jesteś Ludmiła. Pochodzisz z Mińska. Twoja matka ma na imię Anna, a ojciec Aleksander".

   Dziękujemy MDSM, który obchodzi 30-lecie swojego istnienia, za współpracę z naszą Szkołą trwającą od 1999 roku, gdzie w ramach polsko-niemieckiej wymiany mogliśmy zrealizować wiele ciekawych projektów i do dnia dzisiejszego współpraca z państwem jest bardzo owocna. Życzymy dalszych sukcesów.

   Dziękujemy Dyrekcji PZ Nr 10 SME  w Kętach i Polsko-Niemieckiej Współpracy za wsparcie polsko-niemieckiej wymiany, a organizatorce z MDSM w Oświęcimiu pani Oldze Onyszkiewicz i pani Gertrud Gandenberger z Bad Liebenzell za realizację tegorocznego programu oraz za opiekę nad uczniami.

Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję projektu oraz na spotkanie z przyjaciółmi z Niemiec w marcu 2017 w MDSM, a we wrześniu w Bad Liebenzell.

Zapraszamy na wymianę na rok szkolny 2016/2017. Zapisy już się rozpoczęły. Są jeszcze wolne miejsca.

Koordynator projektu
J. Klęczar-Horak