Zasadnicza Szkoła Zawodowa Kęty

"Kopernik" w Portugalii

   26 kwietnia informatycy i elektronicy Powiatowego Zespołu Nr10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im._Mikołaja Kopernika w Kętach rozpoczęli 4-tygodniowe praktyki w portugalskich przedsiębiorstwach branżowych. Za nimi pierwszy obfitujący we wrażenia tydzień. Pierwsze rozmowy z pracodawcami, pierwsze podróże metrem i tramwajami, pierwsze wycieczki… Zderzenie oczekiwań i wyobrażeń z rzeczywistością okazało się jak zwykle zaskakujące. Słowa relaks i spokój nabrały zupełnie nowego znaczenia.

Czytaj więcej: "Kopernik" w Portugalii

Informatycy z "Kopernika" przygotowują się do wyjazdu na praktyki zawodowe w Portugalii

 

Grupa 16 uczniów klasy III technikum Powiatowego Zespołu nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Mikołaja Kopernika w Kętach przygotowuje się do wyjazdu na czterotygodniowe praktyki zawodowe w Portugalii. 13 informatyków i 3 elektroników doskonali swoje umiejętności posługiwania się językiem angielskim zawodowym poprzez udział w 30 godzinnym kursie językowym. Zakwalifikowani do udziału w projekcie uczniowie w kwietniu uczestniczyć będą w warsztatach z różnic i podobieństw kulturowych oraz spotkaniu kulturoznawczym. 

26 kwietnia informatycy i elektronicy wyjadą do Lizbony by tam doskonalić swoje umiejętności zawodowe poprzez praktyki w portugalskich przedsiębiorstwach branżowych. Wyjazd na staż do Portugalii to nie tylko możliwość zdobycia cennego doświadczenia zawodowego; w czasie wolnym uczniowie poznają kulturę i obyczaje tego pięknego kraju. Zwiedzają Lizbonę, jej zabytki i atrakcyjne turystycznie miejsca. Wizyta w Cascais daje uczestnikom niezapomnianą możliwość zobaczenia Oceanu Atlantyckiego. Zabytki wpisanej na listę UNESCO Sintry na długo pozostają w pamięci zwiedzających.

   Dzięki pozyskanemu przez szkołę dofinansowaniu z pieniędzy projektu pokrywane są m.in. koszty transportu (w tym bilety lotnicze), ubezpieczenia, koszty zakwaterowania, wyżywienia, organizacja wycieczek kulturoznawczych w trakcie pobytu zagranicą, a także szkolenia przygotowujące do wyjazdu na praktyki. Projekt „Bliżej europejskiego rynku pracy – staże w Portugalii” jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”. Całkowita pozyskana na realizację praktyk zawodowych kwota to 83_352_euro.

   Wieloletnie doświadczenie w pozyskiwaniu Funduszy Unijnych na realizację praktyk zagranicznych dla uczniów utwierdziło szkołę w przekonaniu, że jest to słuszny kierunek rozwoju. Powiatowy Zespół nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych złożył kolejny wniosek o dofinansowanie projektu praktyk zawodowych dla uczniów technikum w ramach programu Erasmus_+. Wnioskowana kwota dofinansowania to 140_890_euro. Projekt zakłada realizację 48 4 tygodniowych staży zawodowych dla  36_informatyków, 8_elektroników i 4_hotelarzy. Parterami szkoły są organizacje z Portugalii, Hiszpanii i Włoch.

 

Projekt „Bliżej europejskiego rynku pracy – staże w Portugalii” jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”

Podsumowanie praktyk zawodowych kucharzy.

"Le Jardin", "Jurnalist", "Umai" i inne, równie intrygujące nazwy, to  znane restauracje w Lizbonie, gdzie pod czujnym okiem portugalskich mistrzów kuchni ćwiczyli swoje kulinarne umiejętności uczniowie klasy trzeciej PZNR10SME, kształcący się w zawodzie technik kucharz. Miesięczny pobyt w Portugalii był możliwy dzięki pozyskaniu przez szkołę funduszy unijnych. Projekt „Bliżej europejskiego rynku pracy – staże w Portugalii” jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” . Jest to drugi projekt praktyk zawodowych w Portugalii realizowany przez „Kopernika”.

Uczniowie - kucharze poznawali arkana przyrządzania shusi, patroszenia owoców morza, ekspedycji dań czy przygotowywania potraw regionalnych. Doskonalili swoje umiejętności zawodowe i językowe, łącząc naukę  z bogatym programem krajoznawczym. Słoneczna i ciepła pogoda sprzyjała wyjazdom. W wolnym czasie uczestnicy praktyki poznawali kolejne zabytki Lizbony i jej okolicy. Szczególne miejsce w sercach uczestników zajęła Sintra z przecudownym Quinta da Regaleira, wpisanym na listę UNESCO. Tomagiczne miejsce - letnia posiadłość Antonio Monteira - milionera, ekscentryka i… masona. Również Cabo da Roca  wywołała wiele pozytywnych emocji. Ten stromy klif o wysokości 140 m, to jednocześnie najdalej na zachód wysunięty punkt kontynentalnej Europy. Na obelisku stojącym na szczycie urwiska umieszczona jest tablica zawierająca cytat portugalskiego poety Luísa de Camões: Aqui, onde a terra se acaba e o mar começa (Gdzie ląd się kończy, a morze zaczyna). Kiedyś Europejczycy byli przekonani, że tu właśnie kończy się świat! Urok tego miejsca inspiruje fotografów i artystów, w tym m.in. Annę Marię Jopek, która temu miejscu poświęciła jeden ze swoich utworów. Od dłuższego czasu atrakcją turystyczną numer 1 w Lizbonie jest Oceanarium i dzielnica, która przeszła gruntowną rewitalizację z okazji wystawy Expo w 1998 roku.  To tutaj uczestnicy wyjazdu podziwiali słynny most, który swoją nazwę przyjął po odkrywcy drogi morskiej do Indii, czyli most Vasco da Gama. W kolejnych tygodniach   uczniowie zwiedzili m.in. klasztor hieronimitów, zamek Sao Jorge oraz XII-wieczną katedrę Se. Najwięksi fani piłki nożnej mieli okazję uczestniczyć w finale Ligi Mistrzów UEFA, który odbył się na lizbońskim stadionie Estadio da Luz. Podczas ostatniego weekendu uczniowie zobaczyli wystawę World Press Photo 2013. Byli zachwyceni zdjęciami fotografów z całego świata, w tym również Polaków wyróżnionych w tym prestiżowym konkursie. W niedzielne popołudnie odwiedzili pałac Narodowy Ajuda. Resztę czasu wolnego poświęcili na wypoczynek nad Tagiem i Oceanem Atlantyckim, w miejscowości Cascais z plażą Praia de Guincho, znaną m.in. z filmów o przygodach Jamesa Bonda.

W restauracjach, w których nasi uczniowie uczyli się i pracowali, również praktycznie demonstrowali  swoje umiejętności zdobyte w szkole. Tradycyjne potrawy kuchni polskiej serwowane portugalskim współpracownikom okazały się nad wyraz smaczne. Zaangażowanie, rzetelność i ciężka praca uczniów zostały docenione przez pracodawców. Uczniowie przywieźli do Polski międzynarodowe certyfikaty z wysokimi ocenami świadczącymi o ich umiejętnościach.  Dzięki odbytej praktyce uczniowie m.in., poznali europejski rynek pracy,  zdobyli poszukiwane umiejętności zawodowe, bezpłatnie zwiedzili Portugalię, przeżywając emocje nazwane przez niektórych „przygodą życia”…

 

Projekt „Bliżej europejskiego rynku pracy – staże w Portugalii” jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”

Technik kucharz na półmetku praktyk zawodowych.

Uczniowie Powiatowego Zespołu Nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Mikołaja Kopernika w Kętach mają już za sobą połowę praktyk. W Lizbonie czują się już jak u siebie. Metro, tramwaje, prom i autobusy, których rozkłady i trasy przyprawiały ich o zawrót głowy, znają już na pamięć. Jedynym problemem pozostaje język portugalski, przy którym „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie …” to pestka. Ale wszystko przed nimi.

W trakcie ubiegłych dwóch tygodni 17 uczniów szkoły poznało swoich pracodawców, miejsca pracy, obowiązujące reguły i zakres obowiązków. W porównaniu z obowiązującym w Polsce czasem pracy nowością była dla nich godzinna przerwa. Czas ten jest wykorzystywany przez Portugalczyków na wspólne jedzenie lunchu. Uczniowie uzyskali możliwość doskonalenia swoich umiejętności zawodowych przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii i sprzętu. Praktycznie wykorzystują wiadomości, które zdobyli podczas nauki w szkole.


Nie samą pracą żyje człowiek. Weekend uczniowie spędzili na poznawaniu Lizbony. Podziwiano panoramę miasta ze słynnej windy Santa Justa. Po spacerze wąskimi, malowniczymi uliczkami zwiedzili katedrę Se oraz zamek Sao Jorge. Wizyta w Belem stała się okazją do podziwiania takich obiektów jak: klasztor Hieronimitów, Pomnik Odkrywców, czy wieża Torre Belem. Spacer po zabytkowej części miasta został zwieńczony wizytami w Coches Museum i Muzeum Morza.

Projekt „Bliżej europejskiego rynku pracy – staże w Portugalii” jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”

"Kopernik" realizuje kolejny projekt praktyk zawodowych w Portugalii.

Powiatowy Zespół Nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Mikołaja Kopernika w Kętach zakończył rekrutację uczniów klas III_technikum kształcących się w zawodzie technik kucharz do udziału w projekcie praktyk zawodowych w Portugalii.

Projekt „Bliżej europejskiego rynku pracy–staże w Portugalii”, wyjazdy uczniów na praktyki w latach 2014, 2015 dzięki staraniom szkoły jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” całkowita przyznana na realizację projektu kwota dofinansowania to 83_352 euro. W ramach pozyskanych funduszy Kęcki Kopernik we współpracy z Portugalskim Partnerem zrealizuje praktyki w Lizbonie i jej okolicach.

Uczestnikami projektu będzie 33 uczniów klas III_technikum, kształcących się w zawodach technik kucharz (17_uczniów), technik informatyk (16_uczniów). Odbędą oni 4-tygodniowe praktyki zawodowe w przedsiębiorstwach mających swoje siedziby w Lizbonie i jej najbliższych okolicach.

Uczniowie wezmą udział w przygotowaniu pedagogicznym, kulturowym i językowym, które będzie przebiegało dwuetapowo: przed wyjazdem zostanie zorganizowane przez szkołę, a w czasie pobytu w Portugalii rolę organizatora przejmie partner przyjmujący. Potencjalni pracodawcy wymagają od uczniów dodatkowych kwalifikacji zawodowych oraz umiejętności posługiwania się językiem zawodowym. W czasie praktyk zagranicznych uczniowie dostaną możliwość dostosowania swego doświadczenia do oczekiwań rynku pracy.

Wyjazd na staż do Portugalii to nie tylko możliwość zdobycia cennego doświadczenia zawodowego; w czasie wolnym uczniowie poznają kulturę i obyczaje tego pięknego kraju. Zwiedzają Lizbonę, jej zabytki i atrakcyjne turystycznie miejsca. Wizyta w Cascais daje uczestnikom niezapomnianą możliwość zobaczenia Oceanu Atlantyckiego. Zabytki wpisanej na listę UNESCO Sintry na długo pozostają w pamięci zwiedzających.

To już drugi projekt praktyk zawodowych w Portugalii realizowany przez szkołę przy wsparciu funduszu unijnych. „Bliżej europejskiego rynku pracy–staże w Portugalii” wyjazdy uczniów na praktyki w latach 2013, 2014 dofinansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.  Pozyskana w ramach projektu kwota 401_186,_83_ przeznaczona jest na wyjazdy w latach 2013, 2014 42 uczniów kształcących się w zawodach technik informatyk i technik elektronik.

 

Projekt „Bliżej europejskiego rynku pracy – staże w Portugalii” jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”