Zasadnicza Szkoła Zawodowa Kęty

Podsumowanie projektu praktyk zawodowych w Niemczech.

 

We środę 19-go czerwca odbyła się  w naszej szkole „Niemiecka biesiada”- spotkanie podsumowujące realizację dwuletniego projektu Leonardo da Vinci „Praktyki zawodowe we Frankfurcie nad Odrą, szansą na popularyzację niemieckich tradycji kulinarnych na rynku europejskim”. Zaproszenie na tą uroczystość przyjęli pani Naczelnik Wydziału Zdrowia i Edukacji Aleksandra Bibrzycka oraz pan  Zygmunt Jelonek Prezes Regionalnego Związku Pracodawców „Podbeskidzie”, którzy swym poparciem i zaangażowaniem przyczynili się do naszego wspólnego sukcesu. Obecni byli również dyrektor szkoły, pani  Aneta Jekiełek, wicedyrektor pani Ewa Marchewka, opiekunowie, instruktorzy i oczywiście bohaterowie całego przedsięwzięcia czyli 44 uczniów uczestniczących w praktykach. Projekt ten realizowany przy współudziale wielu osób, dyrekcji szkoły, koordynatorów, opiekunów zarówno ze strony polskiej jak i niemieckiej zakończył się prawdziwym sukcesem. Był to nasz pierwszy projekt unijny, który ośmielił nas do działania na tym polu, stąd obecnie realizujemy  kolejne i mamy pomysły na nowe.

 

Założenia projektu zrealizowaliśmy w 100 procentach. Najważniesze z nich to zwiększenie szans młodych ludzi na europejskim rynku pracy dzięki zdobyciu  ważnych doświadczeń zawodowych za granicą oraz poprawa kompetencji językowych. Potwierdzeniem  umiejętności nabytych podczas praktyki są wręczone na spotkaniu dokumenty „ Europass” oraz „Paszport językowy”. Wszyscy stażyści otrzymali oceny celujące oraz gorące słowa uznania ze strony niemieckiej. Ewaluacja projektu pokazała nam zarówno  jego mocne aspekty, jak i to co moglibyśmy w przyszłości jeszcze ulepszyć.

Podczas „biesiady” mieliśmy okazję przekonać się o nabytych umiejętnościach naszych stażystów. Pod okiem pani Iwony Blachy przygotowali oni skromny poczęstunek popularyzując niemieckie tradycje kulinarne. Zaserowano krem ze szparagów oraz ciasto w barwach narodowych Niemiec, które wraz z dominującą na sali kolorystyką czarno-czerwono-zółtą była wyrazami podziękowania dla naszego niemieckiego partnera Internationaler Bund, z którym realizowaliśmy ten projekt za profesjonalizm, niezawodność  i życzliwość.

Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu.

Przygotowania do wyjazdu na praktyki do Niemiec.

Już za miesiąc uczniowie klasy III K w zawodzie kucharz wyjadą na miesięczną praktykę zagraniczną do Niemiec w ramach udziału w projekcie Leonardo da Vinci „Praktyki zawodowe we Frankfurcie nad Odrą szansą na popularyzację niemieckich tradycji kulinarnych na rynku europejskim W okresie przygotowawczym do wyjazdu na staż uczniowie biorą udział w 40-godzinnym kursie języka niemieckiego zawodowego.

Oprócz doskonalenia umiejętności językowych ważne jest również kształtowanie właściwej postawy tolerancji, szacunku i wrażliwości międzykulturowej. W tym celu uczniowie uczestniczyli 8-go marca w warsztatach prowadzonych przez wolotariuszy Fundacji ks. Siemaszki poświęconych przełamywaniu barier kulturowych oraz wychowaniu w duchu otwartości i porozumienia między różnymi narodami. Uzupełnieniem tego szkolenia był wyjazd młodzieży do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, gdzie podczas spotkania z niemieckimi wolontariuszami uczniowie mogli doskonalić swój „niemiecki”, umiejętności integracyjne oraz zdobyć wiedzę na temat stosunków polsko-niemieckich.

Koordynatorem projektu jest P. Wanda Kania

Młodzież z Kopernika wróciła z praktyk zagranicznych we Frankfurcie.

W trzecim tygodniu praktyk zagranicznych we Frankfurcie nad Odrą, nastąpiła wymiana opiekunów, zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem. Od 15 do 30 czerwca 2012r., opiekę nad młodzieżą klas trzecich technikum przejęły panie: Jolanta Klęczar  - Horak i Monika Widlarz.

Zmieniły się również miejsca praktyk zawodowych kelnerów i kucharzy. Dotychczas uczniowie odbywali praktyki w ośrodku Internationaler Bund (IB), później uczyli się zawodu w różnych zakładach gastronomicznych, położonych na terenie miasta. Niektóre są bardzo ekskluzywnymi restauracjami  cieszącymi się dobrą renomą, jak np.: turm 24 Restaurant mieszcząca się  jak sama nazwa wskazuje na 24 piętrze wieżowca usytuowanego w centrum Oderturm, skąd piękny widok, panorama miasta Słubic i Frankfurtu urzekają każdego konsumenta. W tym samym wieżowcu mieści się również wysokiej klasy „ East Side Cafe Bistro Bar”, w którym uczniowie z „Kopernika” rozwijają swoje umiejętności w zakresie technologii sporządzania potraw i obsługi konsumenta. Kilkoro uczniów odbywa również praktyczną naukę zawodu w Studentenwerk, Mensa Europaplatz na Uniwersytecie Europejskim Viadrina. Inne miejsca praktyk naszych uczniów to również restauracje, bary i kawiarnie cieszące się dużą popularnością wśród mieszkańców i gości odwiedzających Frankfurt an der Oder, a są to: Cafe am Kleistpark, Hotel City Park, Palais am Kleistpark, Zur alten Oder, Bewirtung 1900, Cafe Luise, Restaurant Kobel, Gronenfelder Werkstatten, Cafe Bar Central Piazza del Gelato, Restaurant Dardania, Restaurant Zorbas.
Oprócz umiejętności praktycznych w zawodzie, uczniowie świetnie komunikują się w języku niemieckim i angielskim, a także zawierają nowe znajomości. Po trudach całego dnia młodzież gra w siatkówkę, piłkę nożną na  Orliku oraz w ping – ponga w tutejszej świetlicy, niektórzy uprawiają jogging. Czas wolny młodzież może również spędzać w świetlicy dla młodzieży ( Jugendhaus ), korzystając z różnorakich gier takich jak: bilard, piłkarzyki, dart, gry planszowe i komputerowe oraz kursu tańca i warsztatów artystycznych.

 

Czytaj więcej: Młodzież z Kopernika wróciła z praktyk zagranicznych we Frankfurcie.

Uczniowie z kęckiego „Kopernika” we Frankfurcie- półmetek praktyk

Zgodnie z podpisaną w listopadzie 2011 r. umową na realizację przez  „Kopernika”  projektu Leonardo da Vinci, który to jest częścią programu edukacyjnego Unii Europejskiej "Uczenie się przez całe życie" trzydziestu uczniów PZNr10 SME w Kętach wyjechało pod opieka opiekunek- pani Wandy Kani oraz Marzeny Łysoń-Król na miesięczną praktykę zawodową do Frankfurtu nad Odrą. Biorą oni udział w projekcie „Praktyki zawodowe we Frankfurcie nad Odrą szansą na popularyzację niemieckich tradycji kulinarnych na rynku europejskim. Gospodarzami podejmującymi młodzież z klas III L (kelnerzy- 15 osób) i III K (kucharze-15 osób) jest Internationaler Bund, organizacja mająca wieloletnie doświadczenie w kształceniu zawodowym młodzieży.

Mamy za sobą pierwsze dwa tygodnie praktyki, więc zgodnie z planem, uczniów odwiedził podczas jednodniowej wizyty kontrolnej dyrektor Rafał Ficoń. Oto czego dowiedzieliśmy się od niego, opiekunek oraz samych uczniów:

 

W pierwszym tygodniu zajęć uczniowie z naszej szkoły doskonalili swoje umiejętności pod okiem niemieckich instruktorów w warsztatach znajdujących się w siedzibie IB we Frankfurcie. Zespół został podzielony na 5-osobowe grupy wg zawodu, które każdego dnia realizowały zadania przewidziane w programie- i tak: kelnerzy ćwiczyli podstawy kelnerstwa, czyli nakrywanie do stołu, jego dekoracje, poznawali zasady obsługi gościa, komunikację z klientem, pielęgnację bielizny i zastawy stołowej oraz elementy florystyki.

 

Czytaj więcej: Uczniowie z kęckiego „Kopernika”  we Frankfurcie- półmetek praktyk

Łamanie stereotypów.

Wyjazd  naszych trzydziestu praktykantów do ośrodka Internationaler Bund we Frankfurcie nad Odrą poprzedziło wiele działań w szkole. W ramach przygotowania do wyjazdu uczniowie przeszli 40-sto godzinny kurs języka niemieckiego zawodowego, przygotowali wystawę ”Podróż po Brandenburgii”, którą można było zobaczyć w naszej szkole . Pokazuje ona znane i mniej znane oblicze landu który dokładniej poznaje nasza młodzież. Zajęto się więc zarówno stroną kulinarną, jak i kulturalną Branderburgii. Sfinalizowano również wyjazd tej grupy do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, gdzie podczas spotkania z wolontariuszami zainteresowani mogli dowiedzieć się co nieco na temat obecnie panujących stosunków między Polską i Niemcami.

31.05.2012 (czwartek ) uczniowie uczestniczyli również w warsztatach przeprowadzonych przez międzynarodową grupę wolontariuszy z Fundacji im. Ks. Siemaszki. W skład grupy wchodzili: Polka Magdalena Porębska , Hiszpan Daniel Jara Fernansez, Włoch Pietro Galluci oraz 2 Niemców-Maximilian Kledzik i Helmut Doberstein. Tematyką były różnice kulturowe w Europie, przełamywanie stereotypów oraz komunikacja międzykulturowa .