Zasadnicza Szkoła Zawodowa Kęty

Uczniowie z kęckiego „Kopernika” we Frankfurcie- półmetek praktyk

Zgodnie z podpisaną w listopadzie 2011 r. umową na realizację przez  „Kopernika”  projektu Leonardo da Vinci, który to jest częścią programu edukacyjnego Unii Europejskiej "Uczenie się przez całe życie" trzydziestu uczniów PZNr10 SME w Kętach wyjechało pod opieka opiekunek- pani Wandy Kani oraz Marzeny Łysoń-Król na miesięczną praktykę zawodową do Frankfurtu nad Odrą. Biorą oni udział w projekcie „Praktyki zawodowe we Frankfurcie nad Odrą szansą na popularyzację niemieckich tradycji kulinarnych na rynku europejskim. Gospodarzami podejmującymi młodzież z klas III L (kelnerzy- 15 osób) i III K (kucharze-15 osób) jest Internationaler Bund, organizacja mająca wieloletnie doświadczenie w kształceniu zawodowym młodzieży.

Mamy za sobą pierwsze dwa tygodnie praktyki, więc zgodnie z planem, uczniów odwiedził podczas jednodniowej wizyty kontrolnej dyrektor Rafał Ficoń. Oto czego dowiedzieliśmy się od niego, opiekunek oraz samych uczniów:

 

W pierwszym tygodniu zajęć uczniowie z naszej szkoły doskonalili swoje umiejętności pod okiem niemieckich instruktorów w warsztatach znajdujących się w siedzibie IB we Frankfurcie. Zespół został podzielony na 5-osobowe grupy wg zawodu, które każdego dnia realizowały zadania przewidziane w programie- i tak: kelnerzy ćwiczyli podstawy kelnerstwa, czyli nakrywanie do stołu, jego dekoracje, poznawali zasady obsługi gościa, komunikację z klientem, pielęgnację bielizny i zastawy stołowej oraz elementy florystyki.

 

Kucharze zapoznawali się z nowoczesnym wyposażeniem pomieszczeń gastronomicznych, organizacją pracy zmywalni oraz organizacją pracy na poszczególnych stanowiskach. Zajmowali się obróbką wstępną warzyw, przygotowywali surówki i sałatki oraz wykonywali desery. Ulubionym zajęciem okazało się dekorowanie potraw, mniej ciekawym choć koniecznym było porządkowanie stanowiska pracy, zwłaszcza pod okiem znanych z zamiłowania do porządku Niemców.

 

Nie sposób pominąć atmosferę, jaka panuje w relacjach polsko- niemieckich. Grupa wywarła tak duże wrażenie na kierownictwie i instruktorach IB pod względem dyscypliny, zorganizowania, zaangażowania w zajęciach oraz dużych umiejętności praktycznych, że otrzymaliśmy zaproszenie  na tygodniowy pobyt we Frankfurcie w grudniu, w czasie którego mamy wesprzeć IB w obsłudze licznych przedświątecznych imprez.

Ciekawym elementem w programie były animacje językowe, doskonalące u praktykantów znajomość niemieckiego a zajęcia typu „pedagogika przeżyć” bardzo zintegrowały grupę i uczyły pracy w zespole.

Praktyka we Frankfurcie to nie tylko nauka. Gospodarze zadbali również o bardzo urozmaicone zajęcia w wolnym czasie, jak np. wizyta w klubie młodzieżowym, kręgielni, parku dzikich zwierząt, skoki na linie, wspinaczka oraz całodniowa wycieczka do Berlina.

Najważniejszym jednak wydarzeniem tych dwóch tygodni był udział naszych uczniów w obsłudze przyjęcia okolicznościowego, wydawanego przez Burmistrza Berlina „Berliner Hof“. Było to dla nich nie tylko niezwykłym wyróżnieniem, że IB wspierając tą imprezę od 12 lat, zaprosiło do współpracy uczniów z „Kopernika“ ale również ogromnym wyzwaniem i sprawdzianem zdobytych umiejętności. Uczniowie zdali egzamin celująco, czego potwierdzeniem były osobiste podziękowania Burmistrza skierowane do IB i ich podopiecznych z Polski oraz wspólne pamiątkowe zdjęcie.

{becssg}projekty/leonardo/praktyki_niemcy_2012{/becssg}

Tyle po pierwszych  dwóch tygodniach. Przypomnijmy jeszcze, że wyjazd poprzedziło wiele działań jeszcze w szkole, które koordynuje Ewa Marchewka. W ramach przygotowania do wyjazdu uczniowie przeszli 40-sto godzinny kurs języka niemieckiego zawodowego, przygotowali wystawę ”Podróż po Brandenburgii”, którą można było zobaczyć w naszej szkole . Pokazuje ona znane i mniej znane oblicze landu który dokładniej poznaje nasza młodzież. Zajęto się więc zarówno stroną kulinarną, jak i kulturalną Branderburgii. Sfinalizowano również wyjazd tej grupy do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, gdzie podczas spotkania z wolontariuszami zainteresowani mogli dowiedzieć się co nieco na temat obecnie panujących stosunków między Polską i Niemcami. Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach przeprowadzonych przez międzynarodową grupę wolontariuszy z Fundacji im. Ks. Siemaszki. W skład grupy wchodzili: Polka , Hiszpan, Włoch, 2 Niemców a tematyką były różnice kulturowe w Europie.

Mamy nadzieję, że nasza relacja po zakończonej praktyce będzie równie interesująca a młodzież, która weźmie udział projekcie w przyszłym roku będzie równie mocno zmotywowana.