Zasadnicza Szkoła Zawodowa Kęty

Podsumowanie projektu praktyk zawodowych w Niemczech.

 

We środę 19-go czerwca odbyła się  w naszej szkole „Niemiecka biesiada”- spotkanie podsumowujące realizację dwuletniego projektu Leonardo da Vinci „Praktyki zawodowe we Frankfurcie nad Odrą, szansą na popularyzację niemieckich tradycji kulinarnych na rynku europejskim”. Zaproszenie na tą uroczystość przyjęli pani Naczelnik Wydziału Zdrowia i Edukacji Aleksandra Bibrzycka oraz pan  Zygmunt Jelonek Prezes Regionalnego Związku Pracodawców „Podbeskidzie”, którzy swym poparciem i zaangażowaniem przyczynili się do naszego wspólnego sukcesu. Obecni byli również dyrektor szkoły, pani  Aneta Jekiełek, wicedyrektor pani Ewa Marchewka, opiekunowie, instruktorzy i oczywiście bohaterowie całego przedsięwzięcia czyli 44 uczniów uczestniczących w praktykach. Projekt ten realizowany przy współudziale wielu osób, dyrekcji szkoły, koordynatorów, opiekunów zarówno ze strony polskiej jak i niemieckiej zakończył się prawdziwym sukcesem. Był to nasz pierwszy projekt unijny, który ośmielił nas do działania na tym polu, stąd obecnie realizujemy  kolejne i mamy pomysły na nowe.

 

Założenia projektu zrealizowaliśmy w 100 procentach. Najważniesze z nich to zwiększenie szans młodych ludzi na europejskim rynku pracy dzięki zdobyciu  ważnych doświadczeń zawodowych za granicą oraz poprawa kompetencji językowych. Potwierdzeniem  umiejętności nabytych podczas praktyki są wręczone na spotkaniu dokumenty „ Europass” oraz „Paszport językowy”. Wszyscy stażyści otrzymali oceny celujące oraz gorące słowa uznania ze strony niemieckiej. Ewaluacja projektu pokazała nam zarówno  jego mocne aspekty, jak i to co moglibyśmy w przyszłości jeszcze ulepszyć.

Podczas „biesiady” mieliśmy okazję przekonać się o nabytych umiejętnościach naszych stażystów. Pod okiem pani Iwony Blachy przygotowali oni skromny poczęstunek popularyzując niemieckie tradycje kulinarne. Zaserowano krem ze szparagów oraz ciasto w barwach narodowych Niemiec, które wraz z dominującą na sali kolorystyką czarno-czerwono-zółtą była wyrazami podziękowania dla naszego niemieckiego partnera Internationaler Bund, z którym realizowaliśmy ten projekt za profesjonalizm, niezawodność  i życzliwość.

Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu.